Elevii și profesorii de la Colegiul Național ”Mihai Eminescu” au performanțe istorice

Colectivul didactic al colegiului se mândrește în acest an cu performanțe deosebite ale elevilor la olimpiadele și concursurile de nivel național și internațional. Elevii performanți ai școlii au adus în acest an bucurii extraordinare, tocmai în preajma aniversării centenarului liceului. La aceste performanțe și-a adus un aport important Centrul Județean de Excelență Satu Mare, prin pregătirea suplimentară oferită acestor elevi.

Conform tradiției, în fiecare an, cu ocazia zilei colegiului, vor fi felicitați elevii care au reprezentat cu cinste colegiul și județul la competiții, în intervalul care a trecut din mai 2018 până în prezent.

În acest interval au fost avut peste 300 de elevi, dintr-un total de 800, care au participat la diverse etape, locale, județene, interjudețene, naționale sau internaționale ale olimpiadelor și concursurilor școlare. Prin aceste participări elevii și-au putut măsura atât pregătirea la disciplinele de bază cât și creativitatea, talentul în diverse activități științifice, artistice, sportive, culturale.

Am extras din rezultatele acestor elevi următoarele date statistice:

  • 76 de premii obținute la concursuri de nivel național sau internațional;
  • 47 de participări la olimpiadele naționale prin 40 de elevi, dintre care 7 elevi au participat la câte 2 olimpiade, finalizate prin premii valoroase, conform detalierii de mai jos;
  • 3 participări la olimpiade internaționale, încununate cu o medalie de argint și un premiu special;

Acest palmares este unul fără precedent atât pentru colegiu cât și pentru învățământul sătmărean.

Elevii și profesorii Colegiului Național ”Mihai Eminescu” demonstrează încă o dată că sunt competitivi la nivel național și internațional, urmând deviza colegiului, ”Învață să învingi!”

La conferința de presă susținută cu acest prilej, au fost invitați elevii și profesorii care au obținut premiile cele mai valoroase, adică premii sau participări la olimpiade internaționale, respectiv premii sau mențiuni acordate de Ministerul Educației Naționale la olimpiade naționale.

Participări și premii la etapa internațională a olimpiadelor școlare:

Științe (European Union Science Olympiad) – mai 2019, Almada, Portugalia

NASTAI MIHNEA, X D, medalie de argint, profesoară la CNME și la CJEX, dr. GROZA LAURA

Lectură – septembrie 2018, București, România

DAN ALEXANDRA, XII B, participare, profesoară SEICEAN DELIA

RUBA MARIA SILVIA, X D, premiu special, profesoară ZIMAN DORINA

Premii și mențiuni MEN la etapa națională a olimpiadelor școlare:

Limba și literatura română

RUBA MARIA SILVIA, XI F, premiul I și calificare la etapa internațională, profesoară ZIMAN DORINA

BURA IOANA, X B, mențiune, profesoară ZIMAN DORINA

BOTIȘ BOGDAN, XII D, mențiune, profesoară ZIMAN DORINA (secțiunea Lectura, abilitate de viață)

Biologie

NASTAI MIHNEA, X D, mențiune1 și calificare în lotul lărgit al României pentru etapa internațională, profesoară la CNME și la CJEX, dr. GROZA LAURA

Informatică

COROIAN  DAVID NICOLAE, X B, mențiune1, medalie de aur și calificare în lotul lărgit al României pentru etapa internațională, profesoare: DURLA PAȘCA ELENITA la CNME și ȘANDOR NICOLETA la CJEX

UZUM  RĂZVAN VIOREL, IX C, mențiune și medalie de argint, profesoară la CNME și în CJEX, ȘANDOR NICOLETA

Fizică

POPAN COSMIN, VIII, mențiune și medalie de aur, profesor SOLSCHI VIOREL, director al Centrului Județean de Excelență

ARDELEAN GAVRIL ANDREI, XI B, mențiune și medalie de aur, profesori: SOLSCHI VIOREL la CNME și VARGA GYORGYI la CJEX

Lingvistică (Olimpiada Solomon Marcus)

POP SEBASTIAN MIHAI, IX C, profesoară SEICEAN DELIA

Geografie

TEREBEȘ LIVIU CRISTIAN, XI B, mențiune, profesoară MALI EDITA

Religie ortodoxă

GROZA ANDREI HORIA, IX D, mențiune, profesor dr. insp. ONEA VASILE

Premii speciale și participări la etapa națională a olimpiadelor școlare:

Nr. crt. Denumirea olimpiadei Numele și prenumele elevului Clasa Premiul / participare Profesor(i) coordonator(i)
1. Olimpiada de matematică POPAN COSMIN ANDREI VIII-a medalie de bronz BLAGA ALEXANDRU
2. Olimpiada de matematică ROMAN IOANA XI-a B medalie de bronz MARCIUC DALY/FARCAS MIRCEA
3. Olimpiada de matematică MIHAI EDUARD ALEX IX B medalie de bronz POP OVIDIU
4. Olimpiada de fizică BOITOR-SOCOLAN TEOFIL VI-a medalie de bronz Marciuc Daly
5. Olimpiada de informatică BOITOR-SOCOLAN TEOFIL VI-a medalie de bronz Șandor Nicoleta
6. Olimpiada de geografie MUDURE CRISTIANA RALUCA MARIA IX-a C premiu special Mareș Corneliu
7. Olimpiada de geografie DUCAI DAVID ALEX XII-a B premiu special Mareș Corneliu
8. Olimpiada de fizică MIHAI EDUARD ALEX IX-a B diplomă de onoare Solschi Viorel
9. Olimpiada de fizică SÂRBU LAURA MARIA VII-a diplomă de onoare Brumboiu Mariana Simona
10. Olimpiada Științele Pământului ARDELEAN ANDREI GAVRIL XI-a B participare Groza, Domut, Solschi, Mali
11. Olimpiada de lingvistică SOLOMON MARCUS (mai 2018) POP SEBASTIAN MIHAI VIII-a participare Seicean Delia
12. Olimpiada de biologie CORNOC DARIUS ANDREI IX-a C participare Groza Laura
13. Olimpiada de chimie DORNEA RAREȘ GEORGE XI-a D participare Domuț Bianca
14. Olimpiada de fizică CARACIONI OCTAVIAN LUCA VI-a participare Marciuc Daly
15. Olimpiada de informatică CARACIONI OCTAVIAN LUCA VI-a participare Șandor Nicoleta
16. Olimpiada de fizică FRÎNCĂU ELISA CRISTINA VI-a participare Marciuc Daly
17. Olimpiada Lectura, ca abilitate de viață FRÎNCĂU ELISA CRISTINA VI-a participare Bratosin Carmen
18. Olimpiada de informatică ȘANDOR TUDOR KARMIN VIII-a participare Șandor Nicoleta
19. Olimpiada de informatică SILAGHI VLAD ANDREI VI-a participare Șandor Nicoleta
20. Olimpiada de limba engleză SĂVIANU BOGDAN CASIAN IX-a C participare Istrate Ramona
21. Olimpiada de limba engleză BÂRSEUAN-KANYA IULIA SORANA XI-a B participare Csirak Mirabela
22. Olimpiada de limba franceză CIUPAC MIRUNA MARA XI-a D participare Molnar Mariana
23. Olimpiada de limba franceză MANIȚA MANUELA GEORGIANA XII-a F participare Molnar Mariana
24. Olimpiada de Limba română FEDORCA ALEXANDRA IX-a D participare Seicean Delia
25. Olimpiada de matematică LOHAN LARISA ROXANA VII-a participare MARCIUC DALY
26. Olimpiada de matematică CORNOC ROLAND NICHOLAS IX-a C participare Pop Ovidiu
27. Olimpiada de matematică TOMSE COSMIN VASILE X-a A participare MAIORESCU DAN/FARCAS MIRCEA
28. Olimpiada de matematică GORBATÂI CRISTIAN XII-a A participare BLAGA ALEXANDRU
29. Olimpiada de matematică MIRON MIHNEA XII-a participare Blaga Alexandru
30. Olimpiada de religie greco catolică CÎMPAN PAUL GEORGE VII-a participare Dinga Gheorghe
31. ONSS Șah individual – liceu ANGHELUȘ ALIN GABRIEL X-a B participare Popdan Gheorghe
32. Olimpiada TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI (mai 2018) PIETRAR FLORENTIN MIRCEA XII-a A participare Durla Pașca Elenita
33. Olimpiada TEHNOLOGIA INFORMAȚIEI (mai 2018) CAIA ANTON MARIAN XII-a B participare Durla Pașca Elenita
34. Olimpiada TINERII DEZBAT (iulie 2018) STAN IOANA LIGIA X-a B participare Silaghi Gigelia
35. Olimpiada TINERII DEZBAT (iulie 2018) CHEREJI IULIA X-a B participare Silaghi Gigelia
36. Olimpiada TINERII DEZBAT (iulie 2018) PUSTAI GABRIELA CLARISSE X-a B participare Silaghi Gigelia

 

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on mai 13, 2019. Filed under Locale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

One Response to Elevii și profesorii de la Colegiul Național ”Mihai Eminescu” au performanțe istorice

  1. FELICITĂRI PROFESORILOR, DIRECTORILOR, ELEVILOR ȘI PĂRINȚILOR! UN COLEGIU DE ELITĂ, IAR PENTRU JUDEȚUL ȘI ORAȘUL NOSTRU O ADEVĂRATĂ MÂNDRIE!Așteptăm cu interes evenimentele de la împlinirea a 100 de ani de învățământ românesc.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.