A început cea de-a VII-a ediție a Festivalului de teatru „Fără Bariere”

Astăzi, 24 mai se deschide cea de-a VII-a ediţie a Festivalului „Fără Bariere” de la Satu Mare. Spectacolul pus în scenă de trupa „Become” din Sibiu va începe la ora 18.30 şi se va juca în Sala Mare a Teatrului de Nord. Deschiderea oficială a festivalului va avea loc la ora 18.00, în aceeaşi locaţie.

Emigrantii (2)

În cadrul festivalului din acest an organizatorii propun un număr de 29 de reprezentaţii ce vor putea fi urmărite în perioada 24 mai-2 iunie.

Festivalul se va desfăşura după următorul program:

Vineri, 24 mai:

Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 18.00

DESCHIDEREA FESTIVALULUI
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 18.30
Trupa BECOME Sibiu
INSOMNIACII de Mimi Brănescu
Teatrul de Nord – Sala Studio, ora 20.30
Borostyán Produkció şi Teatrul de Nord-Trupa Harag György
LISELOTTE ÉS A MÁJUS (Liselotte şi luna mai) de Pozsgai Zsolt, regia Csiki Zsolt

Sâmbătă, 25 mai:
Club Poesis, ora 12.00

CARTEA ŞI CRIZA ÎN ROMÂNIA ANULUI 2013
lansare de carte – editura Nemira
invitat: Valentin Nicolau
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 16.00
TEATRUM MUNDI
seară de poezie cu Kovács András Ferenc
Teatrul de Nord – Sala Studio, ora 18.00
Trupa BECOME Sibiu
ORACOL de Rucsandra Pop, one-woman-show cu Graţiela Bădescu
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.00
Teatrul Dramatic Ion D. Sîrbu Petroşani
ULTIMA HALTĂ ÎN PARADIS de Valentin Nicolau, regia Andrei Mihalache

Duminică, 26 mai:
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 18.00

Teatrul Móricz Zsigmond Nyíregyháza (Ungaria)
AZ ÖZVEGY KARNYÓNÉ ÉS A KÉT SZELEBURDIAK (Văduva Karnyó şi cei doi năzdrăvani) de Csokonai Vitéz Mihály, regia Keresztes Attila
– spectacol cu supratitrare în limba română
Teatrul de Nord – Sala Studio, ora 20.00
Trupa BECOME Sibiu
CE-A AJUNS ROMÂNIA?… CARE ROMÂNIA?
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 21.30
Teatrul Naţional Bucureşti
FATA DIN CURCUBEU de Lia Bugnar, one-woman-show cu Tania Popa
 

Luni, 27 mai:
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.00

Teatrul Elvira Godeanu Târgu Jiu
EMIGRANŢII de Sławomir Mrożek, regia Horaţiu Ioan Apan
Muzeul de Artă, ora 21.00
Artemotion Oradea
1000 DE MOTIVE SĂ TE OMOR după S. H. Kaas, regia Sebastian Lupu şi Richard Balint
Clubul Music’at, ora 22.00
AMI BEBORÍTJA A PADLÓT (Mocheta) de O. şi V. Presznyakov, regia Csiki Zsolt
 

Marţi, 28 mai:
Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 18.00

Teatrul Regina Maria Oradea, Trupa Iosif Vulcan
BORDEL de Gabriel Barylli, regia Ţino Geirun
– spectacol cu publicul pe scenă
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.30
Teatrul Csíki Játékszín Miercurea Ciuc
KARNEBÁL (Carnabal) după I. L. Caragiale şi Parti Nagy Lajos, regia Sorin Militaru
– spectacol cu supratitrare în limba română
Muzeul de Artă, ora 22.00
Artemotion Oradea
BULETINISTA după Alexandr Ghelman, regia Ion Mainea

Miercuri, 29 mai:
Teatrul de Nord – Sala Studio, ora 18.00

Universitatea de Arte Târgu-Mureş
TIRAMISU de Joanna Owsianko, regia Sebestyén Aba
– spectacol cu supratitrare în limba română
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.30
Teatrul Tineretului Piatra Neamţ
TAPE de Stephen Belber, regia Răzvan Muraru
 

Joi, 30 mai:
Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 17.00

Universitatea de ArteTârgu-Mureş
KÉT LENGYEL DARAB (Două piese poloneze) regia Bocsárdi László
– spectacol cu publicul pe scenă
– spectacol cu supratitrare în limba română
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.30
Teatrul Tineretului Piatra Neamţ
DRAGONUL DE AUR de Roland Schimmelpfennig, regia Cristian Ban
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 21.00
ROCKER (2012), regia Marian Crişan
 

Vineri, 31 mai:
Teatrul de Nord – Sala Studio, ora 17.30

PĂI, PÂNĂ CÂND?! one-man-show Cosmin P. Zaharia
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.00
Teatrul Ilyes Gyula Beregovo
EGYFELVONÁSOS KOMÉDIÁK (Trei piese scurte) de A.P. Cehov, regia Vidnyánszky Attila
– spectacol cu supratitrare în limba română

Sâmbătă, 1 iunie:
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 11.00

Teatrul Regina Maria Oradea, Trupa ARCADIA
20.000 DE LEGHE SUB MĂRI adaptare după Jules Verne, regia Radu Dinulescu
– spectacol pentru copii (intrarea liberă)
Strada Horea, ora 13.00
AVENTURI CU ROMEO ALUNĂ ŞI BUNICUŢA JULIETA
– spectacol de ventrilocie pentru copii realizat de Crina Zvobodă
Strada Horea, ora 17.30
Trupa BECOME Sibiu
STATUI HAZLII de Mimi Brănescu, spectacol interactiv
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 19.00
Teatrul Odeon Bucureşti
C.F.R. – Cometa, copilul şi căţelul după texte de I.L. Caragiale, regia Alexandru Dabija
 

Duminică, 2 iunie:
Piaţa 25 Octombrie, ora 18.00

FĂRĂ LIMITE – spectacol de ventrilocie realizat de Crina Zvobodă
Casa de Cultură a Sindicatelor, ora 18.00
Teatrul Odeon Bucureşti
LINIŞTE! SĂRUT. ACŢIUNE! adaptare de Peter Kerek după filmul Living in Oblivion de Tom Dicillo, regia Peter Kerek
– intrarea liberă
Teatrul de Nord – Sala Mare, ora 20.00
Teatrul Csokonai Debrecen
SCAPIN, A SZEMFÉNYVESZTŐ (Scapin vicleanul) de Molière, regia Silviu Purcărete
– spectacol cu supratitrare în limba română

Preţurile biletelor şi abonamentelor:
Abonament pentru toate spectacolele: 250 lei
Abonament pentru 10 spectacole (la alegere): 125 lei
– spectacole la Sala Mare: 20 lei
– spectacole la Sala Studio: 15 lei
– spectacole la Casa de Cultură a Sindicatelor: 15 lei
– spectacole la Muzeul de Artă: 15 lei
– spectacole la Clubul Music’at: 10 lei
– pentru spectacolele C.F.R. – Cometa, copilul şi căţelul de la Teatrul Odeon Bucureşti şi Scapin, a szemfényvesztő (Scapin vicleanul) de la Teatrul Csokonai Debrecen: 25 lei
– spectacole din Piaţa 25 Octombrie, strada Horea şi Club Poesis: intrarea este liberă.

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on mai 24, 2013. Filed under Cultură-Educație. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *