Echipa LPS a câștigat campionatul la Juniori C la fotbal

Se pare că ediţia 2012-2013 a fost una a Liceului cu Program Sportiv care a câştigat 3 din cele patru campionate organizate de AJF Satu Mare la juniori C, D si E. Duminică, 26 msi echipa pregatită de Dacian Nastai a terminat la egalitate cu CSS Carei şi astfel a câştigat campionatul la Juniori C.

DSCF1876-001

Deoarece în campionatul organizat tur-retur, LPS a câştigat de două ori contra celor de la Carei cu 2-0 şi 1-0, în play off egalul le-a fost de ajuns sătmărenilor care au reuşit să egaleze de două ori prin Dura Daniel şi Orosz Gergo. Jocul decisiv s-a desfăşurat pe Stadionul Olimpia, în tribună fiind prezenţi preşedintele AJF Satu Mare, Daniel Paşca, secretarul AJF Satu Mare şi antrenorii echipei de seniori Olimpia Satu Mare.

Iată lotul campionilor: Moroz Sebastian, Nagy Leon, Orosz Gergo, Dobai Cristian, Man Cătălin, Vincse Levente, Răzvan Vonet, Templfli Peter, Beres Denis, Vincse David, Dura Daniel, Cubas Denis, Kanalos Tony, Santai Szabolcs, Balint Kristofer, Angyus Carlos, Ovidiu Holici, Nagy Mate, Turbut Daniel, Bonea Daniel, Tămăşan Anghel, Urs Timotei. Antrenor: Dacian Nastai.

Urmează un program foarte încărcat pentru aceşti jucători, deoarece în perioada 30 mai-2 iunie vor paticipa la turneul final a ONSS, după care începând cu 3 iunie începe zona la Juniori C. La faza zonală s-au calificat Gloria Bistriţa, Salina Ocna, FC Zalău, Ardealul Cluj sau CFR Cluj şi campioana judeţului Satu Mare, LPS Satu Mare.