Olimpia Satu Mare – Naţional Sebiş: 3-1 (2-1). Echipa noastră a promovat în liga a 2-a!

Într-o zi ploioasă, din care nu a lipsit nici grindina, Olimpia Satu Mare a întâlnit pe teren propriu formaţia Naţional Sebiş. Sătmărenii aveau nevoie de doar un punct pentru a câştiga Seria a 5-a şi a promova în Liga a II-a. Obiectivul a fost atins. Scorul a fost deschis încă în minutul 1 de către Micaş care ]nscrie la o centrare a lui Gavrilescu.

DSC_0648În minutul 23 oaspeţii au reuşit să egaleze. Au urmat o serie de ratări care a culminat cu ratarea unui penalti în minutul 26. Dragoş nu s-a concentrat suficient şi a executat lovitura exact în braţele portarului. Peste cinci minute și-a reparat greşeala şi a înscris un gol spectaculos cu călcâiul la o centrare a lui Iuhas, aducând liniştea în tabăra locală. După pauză, golul care a consfinţit victoria a fost înscris de Daniei Feher, în minutul 63. Bujor a şutat la poartă, mingea a ricoşat la Feher care a înscris din apropiere.

DSC_05481Cu această victorie Olimpia Satu Mare promovează în Liga a II-a. Cupa care a fost înmânată jucătorilor, de către primarul municipiului Satu Mare, Dorel Coica, a fost adusă de un paraşutist. Întreaga echipă merită calde felicitări împreună cu antrenorii. Promovarea  la un moment dat părea imposibilă, deoarece distanţa faţă de liderul grupei FC Hunedoara era de 10 puncte. Printr-o muncă asiduă și prin preseverență, pas cu pas diferenţa a fost recuperată şi iată că echipa fanion al Sătmarului, de la toamnă va evalua în Liga a II-a. Dincolo de momentele festive, mulţi s-au întrebat dacă va exista în continuare sprijin financiar necesar pentru o prezenţă onorabilă a Olimpiei în Liga a II-a şi pentru a aduce stadionul la standardele obligatorii pentru  Liga a II-a. În ultima etapă, Olimpia va obţine fără joc cele trei puncte, deoarece FCM Turda s-a retras din campionat.

Formaţia victorioasă a fost alcătuită din: Şuta-Sabău, Mureşan, Iuhas, Hanus, Gavrilescu (75 Homorozan), Micaş (84 Marinaş), Viland, Kinczel (83 Roatiş), Bujor, Dragoş (46 Feier).