Programul “Promenada Inimilor” va fi lansat duminică şi la Satu Mare

Cluburile Rotary împreună cu Fundaţia Română a Inimii şi Societatea Română de Cardiologie lansează duminică, 29 septembrie, programul “Promenada Inimilor”, care se desfăşoară în 24 de oraşe din România, între acestea aflându-se şi Satu Mare. Obiectivul programului “Promenada Inimilor” este acela de a încuraja persoanele de toate vârstele să facă mişcare, ca parte importantă a prevenţiei bolilor cardiovasculare.

satu-mare-digm16-2Potrivit ultimului raport al European Heart Network, bolile cardiovasculare (cu referire la arteroscleroză) reprezintă, în continuare, principala cauză de deces în România, nivelul depăşind 60%.

Profesorul Dr. Dan Gaita, preşedintele Fundaţiei Române a Inimii spune: ”La fiecare 30 de minute, un român face infarct miocardic. Unul din trei români suferă de hipertensiune arterială. Şapte milioane de români suferă de una dintre manifestările generalizate ale bolilor cardiovasculare. Toate aceste boli pot fi prevenite, iar mişcarea zilnică este elementul central al optimizării modului nostru de viaţă. Noi ne-am pus inima la treabă. Tu ce faci?”

Acest proiect constă în marcarea unui traseu accesibil care are o lungime de 3,3 km şi pe care l-am denumit “Drumul celor 4 poduri”, deoarece cuprinde partea de dig mal drept al Someşului (spre P-ţa 25 octombrie), având puncte de reper cele 4 poduri de peste Someş, ale oraşului nostru.

Este traseul pe care îl încurajăm să fie parcurs cât mai des cu putinţă, de fiecare dintre noi, iar numărul de kilometri parcurşi îi putem cuantifica, traseul fiind marcat cu semne atractive, usor de observat.

Lansarea oficială a proiectului va avea loc duminică, 29 septembrie. la ora 13.00 în parcarea de la Ştrandul Nord Vest Termal Parc de pe Strada Ştrandului, nr.7-14, iar punctul de start va fi în apropiere, pe dig.

În săptămâna 30 septembrie – 5 octombrie 2013, pe care o numim “Săptămâna Inimii”, în fiecare zi în intervalul orar 16.00-18.00, se vor organiza acţiuni care vor cuprinde parcurgerea traseului marcat, de următoarele organizaţii, asociaţii şi şcoli, după un program clar stabilit: Asociaţia Multisalva, Asociaţia Handicapaţilor Fizic, Asociaţia “Sfântul Benedict” pentru autişti, Asociaţia Angel Dog, Primagym, Bike Satu Mare, Organizaţia Caritas, Asociaţia Pensionarilor, Societatea Carpatină Ardeleană Satu Mare, Societatea sportivă “Cetatea” Ardud, Agenţia pentru Protecţia Mediului, Energy Kardio Club, Crucea Roşie Satu Mare, Şcoala “Octavian Goga” cu clasele I-VIII, Colegiul Naţional “Mihai Eminescu”, Liceul Teoretic German ”Johann Ettinger”, Colegiul Tehnic ”Elisa Zamfirescu”, Colegiul Naţional “Doamna Stanca”, Colegiul Naţional “Ioan Slavici”.

Şcolile enumerate sunt doar câteva dintre cele implicate, care vor desfăşura activităţi sportive pe “Drumul celor 4 poduri”, în fiecare zi din “Săptămâna Inimii”. De asemenea, zilnic vor fi implicate echipe din Cluburile Rotary şi Rotaract din oraş.

Această acţiune de proporţii nu putea fi organizată fără sprijinul şi implicarea Primăriei Satu Mare, partenerul oficial al proiectului în oraşul nostru.

“Promenada Inimilor” se adresează întregii comunităţi sătmărene, indiferent de vârstă sau de condiţia fizică, iar 30 de minute de mers într-un ritm alert, dacă se fac de minim 5 ori pe săptămână, pot aduce nenumărate beneficii sănătăţii.

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on septembrie 28, 2013. Filed under Sănătate. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.