Oltchim, victorie uriașă în Rusia

Vâlcencele s-au impus ieri, în deplasare, scor 26-23, pe terenul echipei Zvezda Zvenigorod.

oltchim-ramnicu-valceaCampioana României a trecut cu bine și de al doilea examen cu gruparea rusă din grupele principale ale Ligii Campionilor. După victoria de pe teren propriu cu Zvezda, vâlcencele s-au impus și în deplasare, însă cu mari emoții. Cea mai bună marcatoare a Oltchimului a fost muntenegreanca Bulatovici, care a marcat șapte goluri.

Oltchim păstrează șanse de calificare în semifinalele Ligii Campionilor, însă trebuie să nu calce greșit în meciurile viitoare: cu Ferencvaros, în deplasare (9 martie) şi cu Krim, pe teren propriu (17 martie). Primele două clasate în grupă obțin calificarea în semifinalele Ligii Campionilor.

Rusoaicele au început în forță meciul de ieri, însă vâlcencele și-au revenit spre finalul primei reprize. La pauză, Zvezda conducea cu 15-13. Partea secundă a meciului a fost domniată de românce, care au început să se desprindă pe tabelă datorită eficienței crescute în ofensivă, dar și în apărare. Paula Ungureanu a făcut un meci mare în poartă, iar Oltchim s-a impus la trei goluri diferență.

În celălalt meci al grupei se întâlnesc azi, de la ora 20.30, Krim şi Ferencvaros (Digi Sport 3).