Dinamo a dat lovitura în Giulești

Dinamo se agață cu toată forța de singurul obiectiv pe care îl poate realiza în acest sezon: calificarea în cupele europene. Elevii lui Cornel Țălnar au făcut ieri seară, în Giulești, un pas foarte important în direcția bună, după ce au câștigat derby-ul cu Rapid, cu scorul de 1-0.

fotbal 3Singurul gol al meciului a fost marcat de veteranul Ionel Dănciulescu. Atacantul dinamovist a punctat cu o lovitură de cap, după o oră de joc, iar ”câinii roșii” au urcat pe locul șase în clasament, la egalitate de puncte cu FC Vaslui și la doar trei ”lungimi” în urma formației Astra Giurgiu, ocupanta poziției secunde în ierarhia Ligii I, un meci mai puțin disputat.

Cornel Țălnar a reușit să o revitalizeze pe Dinamo, o echipă care era ieșită total din formă la finalul sezonului trecut.

"Victoria e absolut meritată, în prima repriză Rapid a dominat jocul pe benzi, dar în repriza a doua am fost mult mai buni, am pasat, am driblat, am făcut presing bine. Sunt foarte mulţumit de jucătorii mei, îi felicit pentru evoluţia de azi. Vrem să readucem şi noi spectatorii la stadion", a spus Ţălnar, după meciul de aseară, la Digi Sport.

De cealaltă parte, Marian Rada, tehnicianul giuleștenilor, a căutat scuze pentru eșec. ”Am început foarte bine, dar lipsa de experienţă ne-a făcut să pierdem. A trebuit să înlocuiesc doi fundași care erau depășiți complet. Ne-am dereglat complet prin acele schimbări, eram mulţumit şi cu un meci egal, aveam patru puncte după două meciuri. Trebuia să câştigăm jocul în prima repriză", s-a lamentat Rada.

Tot ieri, în Liga I, Petrolul Ploiești a urcat pe locul 3 în clasament, după victoria chinuită cu CSMS Iași, scor 2-1.