România – Ungaria: 2-2. Urmează un meci greu cu Olanda, pe 26 martie

Echipa naţională a României a reuşit să egaleze în minutele de prelungire ale meciului de la Budapesta, din cadrul campaniei de calificare pentru Cupa Mondială din 2014.

chipciu2Ungurii au deschis scorul în minutul 16, prin Vanczak, care a trimis cu capul o minge centrată perfect, din lovitură liberă. Până la pauză, România a avut două trei mari ocazii, două ratate de Mutu şi una de Bogdan Stancu.

România a arătat şi mai rău după pauză, dar un moment de inspiraţie al lui Grozav avea să salveze partida. Tânărul atacant i-a pasat inteligent lui Mutu, care a ştiut să obţină penalty-ul. Vârful lui Ajaccio a şi bătut lovitura de pedeapsă şi România egala, în minutul 68. După numai trei minute de la golul românilor, Ungaria revenea însă în avantaj, prin golul lui Dzudzsak, de departe cel mai bun om de pe teren. Omul lui Dinamo Moscova transforma sigur un penalty acordat cu lejeritate de arbitrul german al partidei.

România a continuat să sufere, dar o fază confuză din prelungiri le-a adus un punct nesperat elevilor lui Piţurcă. Protagoniştii au fost Maxim şi Chipciu, ambii intraţi în partea secundă, stelistul fiind cel care a trimis, cu latul, din careu, mingea în poartă.

Tot în grupa României, Olanda a învins Estonia, scor 3-0, şi este liderul grupei, cu 15 puncte. România şi Ungaria au câte zece puncte. Turcia a învins cu 2-0 în Andorra şi păstrează încă şanse la calificare.

Pentru România, urmează o deplasare fantastic de dificilă în Olanda, marţi. Meciul va fi transmis în direct de TVR1.