Cea de-a 21-a ediție a Zilelor Orașului Satu Mare. Încă două zile de distracție

Cea de-a 21-a ediție a Zilelor Orașului Satu Mare a debutat vineri, 26 mai de la ora 18.00 pe scena instalată din Piața 25 Octombrie, în prezența oficialităților județului și municipiului Satu Mare, parlamentari și oaspeții sosiți pentru acest eveniment, din orașele înfrățite, din Ungaria, Ucraina și Polonia, Nyiregyháza, Ujgorod, Beregovo și Rzeszów.

Pe scenă au urcat parlamentarii, senatorul Turos Lorand, deputații Ioana Bran, Octavian Petric, Romeo Nicoară, Erdei D. Istvan, Magyar Lorand, prefectul județului Satu Mare, Darius Filip, subprefectul Altfatter Tamas, președintele Consiliului Județean Satu Mare, Pataki Csaba, vicepreședintele Ioan Rus, viceprimarii Adrian Albu și Doina Feher.

După momentele festive oficialitățile județului și municipiului Satu Mare, alături de oaspeții sosiți pentru acest prilej, la sărbătoarea orașului Satu Mare au luat parte la recepția care a avut loc la Restaurantul Poesis, de la ora 19:00.

Deschiderea oficială a Zilelor orașului, ediția a XXI-a a fost precedată de concertul Filarmonicii ”Dinu Lipatti” din Satu Mare, sub bagheta dirijorului Ștefan Novak.

În continuare, pe scena principală din Piața 25 Octombrie au evoluat vineri seara XXL Band, Shift, Caramel, Dr Alban și 3 Sud Est.

Programul pe sâmbătă și duminică la scena din Piața 25 Octombrie: 

Sâmbătă: 16:00 – 16:30 Deschidere: Illés József – saxofon – Beregovo; 16:30 – 18:15 Miss Zilele Orașului Satu Mare; 18:15 – 18:45 Concert – tenor Nagy Norbert; 18:45- 19:30 Concert Dj Project; 19:45 – 20:45 Concert Horia Brenciu Band; 21:15 – 22:30 Concert Péter Szabó Szilvia; 22:45- 24:00 Concert Voltaj; 24:00-00:15 Artificii.

Duminică: 17:00 – 17:45 Concert Lora; 18:15 – 19:30 Concert Tóth Gabi; 20:00 – 21:30 Concert Andra; 22:00 – 23:30 Concert Sounds of Boney M.

Programul de la scena din Piața Libertății: 

Sâmbătă: 16.30 – 17:00 Trandafirii Negri; 17:00 – 17:30 Ansamblul ucrainean ”Miculeanca”; 17:30 – 18:00 Invitați speciali: Dia és Tibi / Csenger, Ungaria: 18:00 – 18:30 Invitați speciali: Klaps si ArtDance – grupuri de dans din Rzsezów, Polonia; 18:30 – 19:00 Egri Csodaszarvas; 19:00 – 19:30 Ansamblul Țara Oașului; 19:30 – 19:50 Bianca Rus; 20:00 – 20:30 Petrică Zele; 20:30 – 21:00 Ansamblul Nyíló Akác; 21:00 – 21:30 Ansamblul Ceatăra cu Ana Holdiș Pop; 21:40 – 22:20 Radu Ciordaș; 22:20 – 23:00 Nicolae și Nicu Mureșan; 23:00 – 00:00 Nicolae Furdui Iancu și grupul Crai Nou

Duminică: 16:00 – 16:20 Ansamblul Doruri Sătmărene; 16:20 – 16:50 Invitați speciali: Ansamblul Folcloric ”Új Figurás Tánccsoport”din Nyíregyháza; 16:50 – 17:10 Ghiță Blidar; 17:10 – 17:20 Ansamblul Doruri Sătmărene; 17:20 – 17:30 Ansamblul Folcloric Gemeinsam; 17:30 – 18:10 Cristian Totpati și Romina Sârbe; 18:10 – 18:40 Andrada Bârsăuan; 18:40 – 19:10 Georgiana Marina; 19:10 – 19:40 Maria Petca Poptean

19:40 – 21:20 Ansamblul Cununița cu Leontina Dorca și Carmen Sas; 21:20 – 22:00 Ionela Moruțan; 22:00 – 22:40 Petrică Mureșan; 22:40 – 23:30 Fanfara 10 Prăjini

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on mai 27, 2017. Filed under Uncategorized. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *