Ansamblul folcloric ”Mărțișorul” din Bihor, marele premiu la Festivalul Interjudețean de Folclor ,,Dragu-mi-i cântu și jocu” de la Tășnad

Primăria și Consiliului Local al orașului Tășnad, Casa de Cultură Tășnad împreună cu Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Satu Mare și Asociația ”Muguri de vis” au organizat duminică, 18 iunie cea de-a XIX-a ediție a Festivalului Interjudețean de Folclor ”Dragu-mi-i cântu și jocu”. 

Vă prezentăm lista laureaților festivalului:

Marele trofeu: Ansamblul folcloric ”Mărțișorul” Avram Iancu, Bihor

Secțiunea Formații coregrafice categoria 6 -12 ani:

Locul I: Formația de dansuri ”Flori de codru” Tășnad

Locul II: Formația de dansuri ”Coconii Maramureșului” Baia Mare, Maramureș

Locul III: Formația de dansuri ”Mugurașii” Giorocuta, Satu Mare

Secțiunea Formații coregrafice categoria 12 -16 ani

Locul I: Ansamblul folcloric ”Vasile Lucaciu” Șișești, Maramureș

Locul II: Ansamblul folcloric ”Bujorii Cehului” Cehu Silvaniei, Sălaj

Secțiunea Formații coregrafice categoria 16 -20 ani

Locul I: Ansamblul folcloric ”Oașul” Negrești-Oaș, Satu Mare

Locul II: Ansamblul folcloric ”Ceatăra” Carei, Satu Mare

Secțiunea Soliști vocali categoria 6-12 ani

Locul I: Oșan Ariana – Tășnad, Negru Ștefania – Satu Mare; Bura Iulia – Supuru de Jos și Maghiar Cionca Maria – Satu Mare

Locul II: Cornea Paula – Ardud; Blaga Adina – Cehu Silvaniei

Locul III: Năprădean Andreea – Mireșu Mare, Maramureş

Secțiunea Soliști vocali categoria 12-16 ani

Locul I: Bota Liliana – Satu Mare

Locul II: Ienciu Roxana – Cehu Silvaniei

Locul III: Mărcuș Gabriela Jessica -Negrești – Oaș

Secțiunea Soliști vocali categoria 16-20 ani

Locul I: Vasile Denisa – Tășnad și Madas Alexandra – Satu Mare

Locul III: Pode Ionela Alexandra – Șișești, Maramureș

Secțiunea Soliști instrumentiști categoria 12-16 ani

Locul I: Farcău Mario – Satu Mare și Cristuțiu Casian – Satu Mare

Locul II: Truc Rareș și Bota Bogdan – Satu Mare

Locul III: Filimon Andrei – Satu Mare

Secțiunea Soliști instrumentiști categoria 16-20 ani

Locul I: Silaghi Emanuel Ionuț – Satu Mare.

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on iunie 19, 2017. Filed under Locale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *