Unirea Dej – Olimpia Satu Mare: 0 – 1 (0 – 0)

Victoria de la Dej este a şasea victorie din acest retur de campionat pentru Olimpia, din tot atâtea meciuri. Partida s-a anunţat a fi una foarte grea, având în vedere că în tur sătmărenii au fost învinşi pe teren propriu de Unirea Dej cu scorul de 1-0.

e9541ff3a1192f3e251347f9009ffd21_XLPărerea unanimă este că prima repriză a aparţinut gazdelor, care au avut ocazia să deschidă scorul  încă din primele minute atunci când Hanus a respins un şut de pe linia porţii. În munutul 6, Kinczel a ratat o bună ocazie când a tras în portar de la 6 metri. Într-o altă fază, Şuta a ieșit în evidenţă şi a scos un balon de sub transversală. Sătmărenii nu au avut prea au noroc deoarece în minutele 22 şi 35 Micaş şi Dragoş au nimerit bara. După reluare, Dragoş a ratat o altă bună ocazie de a înscrie, el a lovit cu capul balonul de la 6 metri dar portarul a reuşit să respingă. Golul victorios a fost marcat în minutul 69 când Homorozan, după o cursă pe dreapta, a centrat iar Kinczel a reluat imparabil. În ultimele 20 de minute apărarea Olimpiei a reuşit să destrame toate atacurile gazdelor salvând astfel cele trei puncte preţioase puse în joc. Cu această victorie Olimpia rămâne pe locul doi, la patru puncte de lidera FC Hunedoara.

Olimpia: Şuta- Glodean, Iuhas, Fl.Mureşan(46 Homorozan), Hanus, Gavrilescu, Villand, Micaş, Dragoş (60 Dănilă), Kinczel (77 Roghină), Bujor (98 Botoş)