Olimpia Satu Mare – Sănătatea Cluj: 2 – 0 (1 – 0)

Fără a străluci în mod deosebit, fotbaliştii Olimpiei au obţinut o victorie foarte preţioasă, apropiindu-se la un singur punct de FC Hunedoara, care a fost înfrântă la Oşorhei cu 1-0.

oliScorul a fost deschis în minutul 5 al partidei când Gavrilescu i-a pasat lui Vlad Bujor, care a marcat cu un şut în colţul lung. Până la pauză sătmărenii au dominat steril, ratând două ocazii prin Dragoş şi Bujor.

Dominarea Olimpiei a continuat şi în repriza a doua dar fără concretizarea ocaziilor până în minutul 80, când Dănilă a preluat o degajare lungă a portarului Şuta şi a înscris stabilind scorul final. Pentru istoria acestui meci mai consemnăm accidentarea lui Gavrilescu în minutul 58 şi eliminarea lui Dănilă pentru cumul de cartonaşe.

Olimpia: Şuta-Glodean, Mureşan, Iuhas, Hanus, Gavrilescu (58 Dănilă), Micaş (46 Botoş), Villand, Dragoş (78 Molnar), Bujor (80 Marinaş ), Kinczel.