Câștigătorii Festivalului-concurs județean de folclor ”Danțu’ mânânțăilor”, ediția a VII-a

Duminică, 5 noiembrie, la Casa de Cultură a Sindicatelor, în organizarea Centrului Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale cu sprijinul Consiliului Județean Satu Mare și în parteneriat cu Inspectoratul Școlar Județean Satu Mare a avut loc cea de-a VII-a ediție a Festivalului concurs județean de folclor ”Danțu’ Mânânțăilor”.

Festivalul concurs județean de folclor „Danțu’ Mânânțăilor”, se adresează elevilor din școlile generale din județ, și se desfășoară pe două categorii de vârstă: clasele 0 – IV și clasele V – VIII, pe mai multe secțiuni.

Acest festival are scopul de a stimula în rândul elevilor interesul pentru păstrarea şi punerea în valoare a tradițiilor, a creaţiilor populare, a costumului popular, precum descoperirea, cultivarea şi promovarea tinerilor interpreţi vocali, instrumentişti şi a formaţiilor de dansuri populare, precum şi a ansamblurilor folclorice de copii.

Prin acest festival se propune dezvoltarea relaţiilor interetnice, păstrând identitatea culturalã a fiecărei zone folclorice şi promovarea valorilor acestora.

În deschiderea evenimentului au luat cuvântul, Robert Laszlo – managerul instituției organizatoare, Nicu Sever Miclăuș – inspector școlar pentru activități extrașcolare din cadrul Inspectoratului Școlar Județean Satu Mare și Felician Pop – managerul Muzeului Județean Satu Mare.

Juriul din acest an a fost format din: Leontina Dorca – președinte, și membrii: Vasile Conioși Mesteșanu, Mara Pușcaș, Maria Carmen Sas, Szarvas Károly, Emanuel Silaghi și Aurel Fanea.

Premianții celei de-a VII- a ediții a Festivalului Folcloric Județean „Danțu’ Mânânțăilor”:

Trofeul Festivalului:

Grupul de fluierași ”Iedera Pitici” de la Școala Gimnazială Vasile Lucaciu din Carei

Soliști vocali

Clasele 0- IV

Premiul I – Maia Buta de la Liceul Tehnologic Tarna Mare

Premiul II – Aida Maria Paraschiva Negrea de la Palatul Copiilor Satu Mare

Premiul III – Luca Godzsa Sabou de la Palatul Copiilor Satu Mare

Mențiune – Anamaria Feher din Turț

Mențiune- Sara Alexandra Ciorba de la Palatul Copiilor Satu Mare

Soliști vocali

Clasele V-VIII

Premiul I – Petruța Buhai de la Liceuș Tehnologic Tarna Mare

Premiul II – Carina Molnar de la Palatul Copiilor Satu Mare

Premiul III – Casian Nicoară de la Palatul Copiilor Satu Mare

Mențiune – Andreea Micaș de la Palatul Copiilor Satu Mare

Grupuri vocale

Clasele 0-IV

Premiul I- Grupul de țâpuritoare ”Florile Tărnii” de la Liceul Tehnologic Tarna Mare

Premiul II – Grup vocal Palatul Copiilor Satu Mare

Soliști instrumentiști

Clasele 0- IV

Premiul I – Andrei Marchiș de la Școala Gimnazială ”Bălcescu-Petofi” din Satu Mare

Premiul II- Mirabella Gerebenes din Carei

Premiul III- Ștefania Negru de la Școala Gimnazială ”Mircea Eliade”

Mențiune – Harmathi Biborka  din Carei

Soliști instumentiști

Clasele V- VIII

Premiul I – Andrei Filimon de la Palatul Copiilor Satu Mare

Premiul I – Mario Farcău de la Palatul Copiilor Satu Mare

Premiul II – Gorog Anita din Carei

Premiul II – Iulian Goste de la Palatul Copiilor Satu Mare

Grupuri instrumentale

Clasele 0- IV

Premiul I – Formația de țitere ”Rekettye” din Carei

Grupuri instrumentale

Clasele V- VIII

Premiul I – Formația de țitere ”Rekettye” din Carei

Premiul II – Grupul instrumental de la Palatul Copiilor Satu Mare

Formații coregrafice

Clasele 0- IV

Premiul I- Formația de dansuri ”Flori de Codru” de la Școala Gimnazială Tășnad

Premiul II- Formația de dansuri ”Florile Turțului” de la Liceul ”Anghel Saligny” din Turț

Premiul III- Formația de dansuri ”Vatra Pitici” de la Școala Gimnazială din Santău

Formații coregrafice

Clasele V- VIII

Premiul I – Formatia de dansuri maghiare de la Școala Gimnazială Nadișu Hododului

Premiul II – Formația de dansuri ”Mugurașii” de la Școala Gimnazială din Giorocuta

Premiul II – Formația de dansuri ”Gemeinsam” de la Liceul Teoretic ”Johann Ettinger”

Premiul III – Formatia de dansuri ”Vatra Pitici” de la Școala Gimnazială din Santău

Premiul III – Formatia de dansuri ”Florile Tărnii” de la Liceul Tehnologic Tarna Mare

Mențiune – Formația de dansuri a Școlii Gimnaziale Vama

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on noiembrie 5, 2017. Filed under Cultură, Educație. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can leave a response or trackback to this entry

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *