Ajax Amsterdam – Steaua București: 2-0 (1-0)

Steliștii nu au reușit să realizeze ceea ce și-au propus, anume să obțină puncte pe terenul lui Ajax, în șaisprezecimile de finală ale Europa League.

soccer or football goalkeeper kick the ballOlandezii au jucat mai bine, mai organizat și cu destul noroc au reușit să înscrie câte un gol în fiecare repriză. Steaua s-a apărat bine până în minutul 28 când Alderweireld, profitând de o neatenție a apărării Stelei a înscris cu o lovitură de cap. În  minutul 35 Nikolici a irosit o ocazie bună de a înscrie. Olandezii au înscris cinci minute mai târziu, dar golul a fost anulat pe motiv de offside. La numai trei minute de la reluare, în urma unei combinații reușite, Van Rhijn  a majorat scorul la 2-0. O altă ocazie de a reduce din diferență a avut Adi Popa în minutul 57, dar mingea șutată de el a lovit transversala. Cu toate că steliștii au insistat în atac, scorul a rămas nemodificat până la sfârșitul partidei. În minutul 89, Pintilii a fost eliminat pentru cumul de cartonașe.

Ajax: Vermeer – Van Rhijn, Alderweireld, Moisander, Blind – S. de Jong, Schone, Eriksen – Cuenca, Sightorsson, Fischer. Rezerve: Cillessen, Poulsen, Boerrigter, Serero, Lukoki, Veltman, Dijks.

Steaua: Tătărușanu – Rîpă, Gardos, Chiriches, Latovlevici – Bourceanu, Pintilii – Ad. Popa, Rusescu, Chipciu – Nikolici. Rezerve: Stanca, Szukala, L. Filip, M. Costea, Prepeliță, Tatu, Rocha.