Fotbal: Steaua – Celtic Glasgow 1-2, în meci amical

Steaua Bucureşti a fost învinsă de campioanei Scoţiei, Celtic Glasgow, cu scorul de 2-1 (0-1), marţi seara, la San Pedro de Alcantara (Spania), într-un meci amical de fotbal.

steauaLa primul joc de pregătire din stagiul de la Marbella, Steaua a deschis scorul prin Stefan Nikolic (13), dar Celtic a întors scorul după pauză, în doar câteva minute, prin golurile marcate de Georgios Samaras (51) şi Mohamed Bangura (54), două două nesinscronizări ale apărării ”roş-albastre”. Ambele centrări au venit de pe partea dreaptă, pe care evolua atunci fundaşul improvizat Prepeliţă.

Steaua a dominat meciul, mai ales în prima repriză, când a avut şi o bară, prin Adi Popa (38). Au mai ratat ocazii bune şi Rusescu (48), Latovlevici (60) şi Rocha (70). Wilson (9) şi Brown (70) au primit cartonaşe galbene.

Portarul stelist Ciprian Tătăruşanu s-a accidentat la încălzire şi a fost menajat de antrenorul Laurenţiu Reghecampf.