CSM Satu Mare – Minaur Baia Mare: 29 – 35 (17 – 17)

În cadrul celei de a 14-a etape a campionatului Diviziei A la handbal masculin, CSM Satu Mare a întâlnit la acest sfârșit de săptămână formaţia Minaur Baia Mare, lidera clasamentului Seriei B din Divizia A.

minge-handbalDin debutul partidei s-a văzut clar că există o diferenţă valorică netă între echipa antrenată de Nicolae Istrate şi echipa din Baia Mare. Spre lauda sătmărenilor, ei au reuşit să ţină piept oaspeţilor în prima repriză, care s-a încheiat cu scorul de 17-17. Având aportul unor jucători componenţi ai lotului naţional, băimărenii au apăsat pe acceleraţie şi în repriza a doua s-au detaşat lejer, partida încheindu-se cu scorul de 29-35.

În echipa sătmăreană au evoluat: Ciorioiu, Pogyină, Erdös – Mateş 4 goluri, Oşvat 3, Rogoz, Tătăran, Cuceu 5, Mureşan 3, Chira 7, din care 3 din 7 metri, Leordean, Albu 1, Varga, Morar 6. De la Minaur, cel mai eficient jucător a fost Flaviu Gaie care a marcat 8 goluri. Minaur Baia Mare are un lot valoros şi după felul cum abordează fiecare partidă este pe deplin îndreptăţită să spere la un loc în Liga Naţională.