Dan Bogdan din Arad a câştigat Turneul internaţional de şah „Cupa Oraşului Tăşnad”

Cea de-a III-a ediție a Turneului internațional de șah „Cupa Orașului Tășnad” s-a încheiat duminică, 13 septembrie. Au concurat 81 de şahişti din România, Ungaria, Franța, Germania, Serbia, Ucraina și Moldova. Au participat mai mulți maeștri internaționali și FIDE, astfel că turneul a fost unul puternic.

sah1Lupta pentru desemnarea primelor locuri a fost echilibrată, câștigătorii au fost stabiliți în ultima rundă, competiţia pentru desemnarea primelor locuri fiind una echilibrată. A arbitrat arbitrul internaţional Ciprian Muntean. În urma celor șapte partide disputate în decurs de cinci zile, clasamentul final a fost stabilit astfel:

Locul I – Dan Bogdan (Arad); Locul II – Nagy Gabor (Ungaria); Locul III: Adrian Marian Petrișor (Galați).

Au fost acordate şi oferit premii speciale următorilor sportivi:

Vladimir Okhotnik – locul I la veterani (300 lei); Mihai Arghir Bonte – locul I la categoria elo 1800-2100 (300 lei); Alin Sebastian Tat – locul I la categoria elo sub 1800 (300 lei); Reisz Joszef – locul I la categoria elo sub 1600 (200 lei); Mihnea Ognean – locul I la juniori sub 18 ani (300 lei); Adrian Secheres – locul II la juniori sub 18 ani (200 lei); Alin Gabriel Angheluș – locul I la juniori 14 ani (250 lei); Mihnea Ionuț Juravle – locul II la juniori 14 ani (150 lei); Alex Palii – locul III la juniori (100 lei).