O nouă victorie a Olimpiei în tentativa de a evita retrogradarea

FC Olimpia Satu Mare – Unirea Tărlungeni 3-2 (2-1). Pe o vreme mohorâtă sătmărenii au reușit o nouă victorie în tentativa de a evita retrogradarea.

olimpiaDupă un început bun în minutul 17 au reușit să deschidă scorul. Bura a pătruns în careu, jucătorul Popescu în cădere a comis henț în careu, iar lovitura de la 11 m a fost transformată de Mărkuș. Zece minute mai târziu la o lovitură liberă Brata a centrat, un fundaș a deviat mingea care a depășit linia porții. Jucătorii de la Unirea au protestat inutil. În minutul 41 Florin Mureșan a comis henț în careu. Lovitura de la 11 metri a fost transformată fără probleme de jucătorul Minciună. Tot în prima repriză, sătmărenii au irosit două bune ocazii de a înscrie în minutele 38 și 43.

La reluare sătmărenii au insistat mai mult și în minutul 51 după o lovitură de colț executată foarte bine de Brata, balonul a fost reluat în poartă cu capul de Buhăescu. Alte două ocazii bune au fost irosite de sătmăreni în minutele 60 și 76 prin Munteanu, căruia nu i-a reușit un lob peste portar de la 20 de metri și Kanalaș, care în situație bună a tras slab din careu. În finalul meciului oaspeții au ratat din situații bune. Au insistat și în minutul 90 au reușit să înscrie prin jucătorul Petcu.

La Olimpia au evoluat: Băican, Brata, Ciul, Onicaș, Rus, Villand, Tătaru, Buhăescu, Bura. Au mai jucat: portarul Șuta din min. 63 după accidentarea lui Băican, Florin Mureșan din min. 28 în locul lui Villand, și Kanaloș din min. 46 în locul lui Bura.

Arbitrii meciului au fost: Sergiu Popa din Aiud, ajutat la margine de asistenții Marian Truță și Alexandru Mihăilă din Râmnicu Vâlcea.