Rezultatele Olimpiadelor la disciplinele ”Tehnologii” și a Concursurilor pe meserii – etapa județeană 2018

Olimpiadele la disciplinele din aria curriculară ”Tehnologii” și Concursurile pe meserii – etapa județeană – s-au desfășurat în perioada 24 februarie – 2 martie 2018 în șapte centre de concurs: Școala Gimnazială „Grigore Moisil” Satu Mare, Colegiul Tehnic de Transporturi și Telecomunicații „Ion I. C. Brătianu” Satu Mare, Colegiul Tehnic „Elisa Zamfirescu” Satu Mare, Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși” Satu Mare, Colegiul Economic „Gheorghe Dragoș” Satu Mare, Colegiul Tehnic ”Unio-Traian Vuia” Satu Mare, Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară „George Emil Palade” Satu Mare.

Au participat:

– 75 de elevi din clasele de învățământ liceal XI-XII, pentru domeniile de calificare profesională: Mecanică, Electronică, Industrie textilă, Fabricarea produselor din lemn, Economic, Turism, Agricultură, Protecția mediului, Industrie alimentară;

– 47 de elevi din clasele de învățământ gimnazial V-VIII pentru disciplina Educație tehnologică;

– 30 de elevi din clasele a XI-a învățământ profesional pentru calificările profesionale: Mecanic auto, Confecționer produse textile, Frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist, Bucătar.

Competițiile au constat într-o probă scrisă organizată în 24 februarie și o probă practică desfășurată în perioada 26 februarie – 2 martie, în laboratoarele tehnologice și atelierele de specialitate.

Elevii calificați pentru etapa națională a Olimpiadelor la disciplinele din aria curriculară ”Tehnologii”:

Domeniul Numele și prenumele elevului Clasa Școala de proveniență
Educație tehnologică Drăgan David V Școala Gimnazială ”Grigore Moisil” Satu Mare
Buzila Andrea VI Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Satu Mare
Palcau Lucian VII Școala Gimnazială ”Grigore Moisil” Satu Mare
Ciordas Adrian VIII Școala Gimnazială Tășnad
Mecanică Szeremi Laurențiu Nicolae XI Colegiul Tehnic ”Unio-Traian Vuia” Satu Mare
Zimbru Adelin Grigore XII Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny” Turț
Electronică, automatizări, telecomunicații Kocsis Andras Peter XI Colegiul Tehnic de Transporturi și Telecomunicații ”Ion I. C. Brătianu” Satu Mare
Industrie textilă și pielărie Salanachi Anamaria XI Colegiul Tehnic ”Elisa Zamfirescu” Satu Mare
Fabricarea produselor din lemn Herman Reiner David XII Liceul Tehnologic „Constantin Brâncuși„ Satu Mare
Economic, administrativ, comerț Dubou Andrea Gabriela XI Liceul Tehnologic ”Ioniță G. Andron” Negrești Oaș
Bura Denisa Adela XII Liceul Tehnologic „George Barițiu” Livada
Turism și alimentație Criste Andreea Livia XI Liceul Tehnologic ”Ioniță G. Andron”Negrești Oaș
Lobonț Daniela Mariana XII Liceul Tehnologic ”Ioniță G. Andron” Negrești Oaș
Agricultură – cultura plantelor Orban Paraschiva Sabina XI Liceul Tehnologic Tarna Mare
Rațiu Beatrix Ionela XII Liceul Tehnologic ”Simion Bărnuțiu” Carei
Analize produse alimentare Dărăban Alicia XI Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare
Riza Paula Daniela XII Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare
Industrie alimentară Tardi Henrietta XII Liceul Tehnologic de Industrie Alimentară ”George Emil Palade” Satu Mare

Elevii calificați pentru etapa națională a Concursurilor pe meserii:

Calificarea profesională Numele și prenumele elevului Clasa Școala de proveniență
Mecanic auto Călin Vasile Daniel XI Colegiul Tehnic ”Unio-Traian Vuia” Satu Mare
Confecționer produse textile Ștrango Claudia Irina XI Liceul Tehnologic ”Anghel Saligny” Turț
Frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist Săvianu Jessica XI Colegiul Tehnic ”Elisa Zamfirescu” Satu Mare
Bucătar Molnar Patrik XI Colegiul Economic ”Gheorghe Dragoș” Satu Mare

Etapa națională a Olimpiadelor la disciplinele din aria curriculară ”Tehnologii” se va desfășura în perioada 2-6 aprilie 2018, având ca județe organizatoare: Argeș pentru domeniul Mecanică, Buzău pentru domeniul Electronică, Teleorman pentru domeniul Industrie textilă, Satu Mare pentru domeniul Fabricarea produselor din lemn, Caraș Severin pentru domeniile Economic și Turism, Constanța pentru domeniul Agricultură, Suceava pentru domeniul Industrie alimentară și București pentru Educație tehnologică.

Etapa națională a Concursurilor pe meserii se va desfășura în perioada 2-6 aprilie 2018, având ca județe organizatoare: București pentru calificarea Mecanic auto, Teleorman pentru calificarea Confecționer produse textile, Iași pentru calificarea Frizer-coafor-manichiurist-pedichiurist și Buzău pentru calificarea Bucătar.

Share This Post

Google1DeliciousDiggGoogleStumbleuponRedditTechnoratiYahooBloggerMyspaceRSS
Posted by on martie 6, 2018. Filed under Locale. You can follow any responses to this entry through the RSS 2.0. You can skip to the end and leave a response. Pinging is currently not allowed.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Acest sit folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.